Marumi linii Magnetic Slim to innowacyjny system okrągłych filtrów z funkcją magnetycznego ich mocowania. Obejmuje on m.in. takie produkty jak filtry polaryzacyjne, szeroki wachlarz filtrów neutralnie szarych oraz filtry efektowe. Te ostatnie, to między innymi filtry dyfuzyjne typu Black Mist, a także popularne w astrofotografii StarScape. Adapterem mocującym wszystkie elementy systemu Magnetic Slim może być nakręcany na obiektyw, pozbawiony szkła pierścień Ring Holder [1] lub filtr ochronny typu Lens Protect [2]. A zamocowane na obiektywie filtry zabezpiecza magnetyczny dekielek ochronny.
MARUMI Magnetic Slim Basic Kit 82mm
- Innowacyjny zestaw okrągłych filtrów z funkcją magnetycznego ich mocowania.
Zestaw Marumi Magnetic Slim Basic
Zestaw Marumi Magnetic Slim Basic Kit zawiera filtr ochronny typu Lens Protect [2] będący adapterem pozostałych elementów, filtr polaryzacyjny, filtr neutralnie szary ND16 oraz zabezpieczający dekielek ochronny. Całość zapakowana jest w praktyczne etui. Aby rozpocząć pracę z filtrami linii Magnetic Slim niezbędne jest uprzednie nakręcenie magnetycznego adaptera. W tym celu należy zastosować dodawany w zestawie filtr ochronny typu Lens Protect [2], który zabezpiecza przednią soczewkę obiektywu jako filtr ochronny. Alternatywnie, można też wybrać dostępny do nabycia osobno adapter w postaci jednostronnie gwintowanego pierścienia Magnetic Slim Ring Holder [1]. Obydwa rozwiązania dzięki silnemu magnesowi gwarantują pewne trzymanie pozostałych części systemu zapewniając elastyczność i szybkość ich użytkowania.
Przykładasz i działasz!
Wspólna cecha elementów systemu Marumi Magnetic Slim w postaci magnetycznego mocowania zapewnia wyjątkowo szybkie i łatwe przyczepianie, odczepianie i wzajemne łączenie ich ze sobą. Przekłada się to na niebywały komfort operowania. Używając w dynamicznie zmieniających się warunkach konwencjonalnych filtrów nakręcanych na obiektyw, możesz przegapić szansę na błyskawiczne uchwycenie wymarzonego kadru. A natychmiastowe, magnetyczne nakładanie i zdejmowanie filtrów Marumi Magnetic Slim sprawia, że nigdy nie przegapisz unikalnego ujęcia . Tylko przykładasz i działasz!
Ultra cienka konstrukcja umożliwia stosowanie kilku filtrów jednocześnie
Dużą zaletą sytemu Marumi Magnetic Slim jest możliwość nakładania jednego filtra na drugi. Łącząc i mieszając je ze sobą poprzez układanie różnych ich rodzajów w magnetyczne stosy, uzyskujemy potężne narzędzie kreatywne, które możemy dopasować do określonych warunków i wizji twórczej. Konstrukcja oprawek filtrów Marumi Magnetic Slim charakteryzuje się ultra niskim profilem, dzięki czemu zminimalizowane jest winietowanie obrazu, nawet przy zastosowaniu z obiektywem szerokokątnym kilku filtrów jednocześnie.
Powłoki hydrofobowa i przeciw-tłuszczowa dla większego komfortu użytkowania
Filtry Marumi Magnetic Slim posiadają powłoki hydrofobowe, które sprawiają, ze woda nagromadzona na ich powierzchni nie tworzy plam, lecz łatwe do usunięcia krople oraz powłoki oleofobowe, które chronią przed tłustymi plamami i odciskami palców. To sprawia, że filtry tej serii są bardziej odporne na zabrudzenia, łatwiejsze do utrzymania w czystości, przez co mają mają dłuższą żywotność. W praktyce przekłada się to na lepszą jakość zdjęć i wygodę użytkowania. Filtry Marumi Magnetic Slim są idealne dla fotografów plenerowych, którzy często pracują w trudnych warunkach atmosferycznych.
Powłoki hydrofobowa i przeciw-tłuszczowa dla większego komfortu użytkowania
Filtry Marumi Magnetic Slim posiadają powłoki hydrofobowe, które sprawiają, ze woda nagromadzona na ich powierzchni nie tworzy plam, lecz łatwe do usunięcia krople oraz powłoki oleofobowe, które chronią przed tłustymi plamami i odciskami palców. To sprawia, że filtry tej serii są bardziej odporne na zabrudzenia, łatwiejsze do utrzymania w czystości, przez co mają mają dłuższą żywotność. W praktyce przekłada się to na lepszą jakość zdjęć i wygodę użytkowania. Filtry Marumi Magnetic Slim są idealne dla fotografów plenerowych, którzy często pracują w trudnych warunkach atmosferycznych.
Magnetyczny filtr polaryzacyjny
Zawarty w zestawie Magnetic Slim Basic Kit filtr polaryzacyjny stanowi kluczowe narzędzie w arsenale każdego fotografa. Jego działanie opiera się na selektywnym przepuszczaniu elektromagnetycznych fal światła o określonej polaryzacji w danym kierunku. Na kierunek polaryzacji, który będzie przepuszczany wpływamy poprzez obracanie magnetycznie przymocowanego filtra. Regulując w ten sposób jego działanie możemy niwelować niepożądane refleksy i odbicia. Jest to szczególnie przydatne przy korzystaniu z filtrów ND. Ponadto, stosując polaryzator uzyskać można bardziej nasycone kolory oraz głębszy kontrast sceny, co uwydatnia zieleń roślin, błękit nieba czy głębię wody w fotografii krajobrazowej czy przyrodniczej.
Przykład polaryzacji światła zwiększający nasycenie i kontrast
Przykład polaryzacji światła zwiększający nasycenie i kontrast
Filtr Magnetic Slim ND16
Filtry typu ND są niezwykle istotnymi narzędziami zarówno w fotografii, jak i filmie. Ich zadaniem jest redukowanie ilości światła docierającego do matrycy. Dzięki ich neutralnej dla kolorystyki szarości o różnych poziomach gęstości oferują one twórcom dodatkowe możliwości kontroli ekspozycji i efektów wizualnych. Dodawany w zestawie Basic filtr Magnetic Slim ND16 przyciemnia obraz szesnastokrotnie, a więc o 4 stopnie EV. A ponieważ filtry ND linii Magnetic Slim możemy łączyć ze sobą kombinacyjnie nakładając ich różne warianty w magnetyczne stosy uzyskujemy możliwość szybkiego operowania ich gęstością i regulacji ich wpływu na ekspozycję. W ten sposób łącząc filtr ND16 z ND64 otrzymamy 1000-krotne przyciemnienie, a więc o 10 stopni EV. Z Marumi Magnetic Slim Basic Kit otrzymujesz narzędzie umożliwiające bardzo elastyczną kompilację filtrów ND.
Dlaczego warto używać filtrów ND?
Jednym z głównych powodów stosowania filtrów ND w fotografii jest możliwość wydłużenia czasu naświetlania, co pozwala na tworzenie efektów ruchu. Blokując określonym filtrem ND odpowiednią ilość światła docierającego do matrycy aparatu możemy wymusić potrzebę wydłużenia czasu otwarcia migawki bez ryzyka prześwietlenia obrazu. Dłuższe czasy naświetlania mają szerokie zastosowanie w następujących dziedzinach:
W fotografii krajobrazowej
wydłużenie czasu naświetlania umożliwia tworzenie efektu rozmycia chmur czy wody będących w ruchu, co jest szczególnie pożądane w fotografii krajobrazowej.
W fotografii architektonicznej wydłużenie czasu naświetlania nie zamrozi ruchu, co pozwala na „usunięcie” z kadru ruchomych elementów, takich jak ludzie czy pojazdy.
W fotografii nocnej wydłużenie czasu naświetlania fotografowanych samochodów pozwala uzyskać efekt ciągnących się smug światła, co nadaje obrazom dynamiczny charakter.
Zdjęcie wykonane bez filtra ND
Zdjęcie wykonane z filtrem ND
Zdjęcie wykonane bez filtra ND
Zdjęcie wykonane z filtrem ND16
W fotografii portretowej filtry ND są nieocenione, gdy fotografujemy w silnym nasłonecznieniu i chcemy uzyskać niewielką, płytką głębię ostrości. Kiedy fotografując jasnym obiektywem o maksymalnym otworze przysłony jak np. Sigma 50mm F1.2 DG DN | Art lub Sigma 85mm F1.4 DG DN | Art nawet przy użyciu niskiej czułości ISO i najkrótszych dostępnych czasów otwarcia migawki warunki zastane powodują prześwietlenie obrazu. Filtry ND pozwalają na zredukowanie ilości światła, umożliwiając tym samym na pełne otwarcie przysłony w obiektywie, co prowadzi do pięknego rozmycia tła i plastycznego wyróżnienia obiektu na pierwszym planie.
W filmowaniu, gdy chcemy utrzymać regułę, zgodnie z którą czas otwarcia migawki powinien wynosić dwa razy mniej niż liczba klatek na sekundę (fps) filtry neutralnie szare są równie nieodzownym narzędziem. W sytuacji nagrywania w tempie standardowych 24 fps wymagany czas migawki to 1/48 sekundy (lub 1/50 sekundy w praktyce). Jednak przy jasnym świetle nawet minimalne ISO może powodować prześwietlenie. Wówczas filtry ND pozwalają zredukować ilość światła docierającego do matrycy, co umożliwia przestrzeganie wspomnianej zasady bez obawy o prześwietlenie. Dlatego właśnie w trakcie filmowania, kiedy nie możemy swobodnie regulować czasu migawki, stosowanie filtrów ND jest niezwykle przydatne. Dzięki nim możemy kontrolować ekspozycję, a jednocześnie, manipulując ich gęstością, regulować otworem przysłony obiektywu głębię ostrości, co pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów w nagraniach.
Korelacja parametrów filtrów neutralnie szarych
Zgłębiając tematykę zastosowana filtrów neutralnie szarych i wynikające z tego zalety pojawiają się terminy jak „stopień ekspozycji” wyrażany w jednostce EV, „współczynnik filtra”, „gęstość optyczna” czy „stopień transmisji”. W branży fotograficznej liczba współczynnika filtra reprezentuje numerację ND. Oznacza to, że filtr ND4 przyciemnia obraz czterokrotnie, czyli o 2 stopnie EV.
Z drugiej jednak strony w kinematografii liczba gęstości optycznej tego samego filtra reprezentuje oznaczenie ND0.6. A to dlatego, że ilość światła jakie trafia do matrycy rejestrującej zmniejsza się do 1/4, co przekłada się na współczynnik przepuszczalności na poziomie 25% i odpowiada 2 stopniom EV. Pierwszy stopień EV jest równoważny do gęstości optycznej 0.3, a kolejny, drugi stopień gęstości optycznej 0.6. Na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane.... Jednakże poniższa tabela pozwoli dokładnie i kompleksowo zrozumieć korelację pomiędzy tymi wartościami.
Zabezpieczający dekielek ochronny i transportowe etui
Zestaw Marumi Magnetic Slim Basic Kit został wyposażony w praktyczny pokrowiec, zaprojektowany z myślą o bezpiecznym przechowywaniu i transporcie elementów zestawu. Jego szerokie, portfelowe otwieranie się oraz system przegródek zapewniają przejrzysty wgląd i szybki dostęp do filtrów. Magnetyczny dekielek dołączony do zestawu pozwala na zabezpieczenie przedniej części obiektywu w trakcie przerw w pracy, bez potrzeby odkręcania zestawu.
Uznanie w branży
Znakomita jakość optyczna połączona z innowacyjną technologią, a także rozsądną ceną sprawiły, że system Marumi Magnetic Slim cieszy się dużą popularnością i wysokim uznaniem wśród użytkowników, którzy w plebiscycie magazynu Fotopolis.pl przeprowadzonym w 2021 roku uznali to rozwiązanie za akcesorium roku przyznając mu I miejsce w tej kategorii.
Z naszego bloga
Radosław Bełżek wypróbowuje filtry Magnetic Slim w fotografii krajobrazowej
Recenzja Marumi Magnetic Slim Redakcji FotoManiak.pl
Test Magnetic Slim na blogu „Po prostu fotografuj”
Tomek Lacky i jego autorska recenzja Marumi Magnetic Slim
Tomasz Łącki - fotograf krajobrazowy i popularny Youtuber przetestował filtry marki Marumi z najnowszej, innowacyjnej serii Magnetic Slim. Na jego kanale YouTube pojawiła się filmowa recenzja w której wnikliwie poznajemy charakterystykę całego systemu filtrów Marumi oraz wrażenia i odczucia po ich krótkim użytkowaniu.
Test Marumi Magnetic Slim autorstwa Digital24.pl
Autoryzowany Sprzedawca filtrów Marumi w Polsce – sklep Digital24.pl wziął pod lupę nową serię filtrów Magnetic Slim od Marumi. Czym charakteryzuje się nowa seria filtrów Marumi? Dla kogo będą one idealnym rozwiązaniem? Sprawdźcie filmową recenzję najnowszej serii filtrów z serii Magnetic Slim.
Marumi Magnetic Slim w rękach Patryka Erbetowskiego z Notopstryk.pl
Współpracujący ze sklepem Notopstryk.pl - Autoryzowanym Sprzedawcą filtrów marki Marumi w Polsce – fotograf Patryk Erbetowski miał okazję przetestować i zrecenzować filtry z nowej serii Magnetic Slim podczas swojej wyprawy na Bałkany. Zobaczcie jak sprawdził się nowy system filtrów magnetycznych w tym szczególnie atrakcyjnym miejscu dla fotografów krajobrazowych.