Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jesienne fotografowanie – czym różni się od zdjęć robionych w inne pory roku?

2020-11-16
Jesienne fotografowanie – czym różni się od zdjęć robionych w inne pory roku?

Każda pora roku jest dobra na fotografowanie. Bez względu na to czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima, warto wyjść w plener i uchwycić piękno otaczającej nas przyrody. Jednak to właśnie jesień jest porą roku, która zachwyca swym pięknem najbardziej. Niepowtarzalne wschody i zachody słońca, fenomenalne wręcz barwy, cudownie ciepłe kolory czy wreszcie nastrojowe mgliste poranki – jesienna aura potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jesienią wielu fotografów zwiększa swoją aktywność, częściej wychodzi w plener i fotografuje, poszukuje światła i stara się uwiecznić niesamowite jesienne barwy.

“Złota polska jesień” to wręcz idealne określenie na to, co dzieje się w przyrodzie. Jesienią nie tylko barwy, nastrój i atmosfera sprzyja fotografowaniu, bardzo ważny element, jakim jest światło, również pomaga w tym okresie. Położenie słońca jest inne niż latem czy zimą, światło pada pod innym kątem, jest ciepłe, miękkie, przyjemne a cienie stają się dłuższe i mniej kontrastowe. Jesienią pięknieje niemal każde miejsce, a fotografowanie nawet w mieście staje się niepowtarzalnym przeżyciem i doświadczeniem. Ta magiczna wręcz pora roku sprawia, że częściej się uśmiechamy, chętniej wychodzimy na spacery, doceniamy piękno otaczającej nas przyrody i wreszcie chętniej robimy zdjęcia.

Uwielbiam jesień za chłodne mgliste poranki, wspaniałe miękkie światło, a szczególnie zachwycają mnie barwy, jakie o tej porze roku pojawiają się na drzewach. Ilość kolorów, odcieni czy wreszcie tonacji, które pojawiają się na liściach jest po prostu oszałamiają. Bardzo chętnie wybieram się wtedy w plener, aby obserwować o świcie, jak budzi się dzień, a mgliste doliny i kolorowe drzewa sprawiają, że fotografowanie jest niepowtarzalnym przeżyciem zapadającym na długo w pamięci. Jesienią, nawet gdy pada deszcz czy jest mglisto i dżdżyście – gdy, krótko mówiąc, pogoda nie zachęca do spacerów i fotografowania – nie należy się zniechęcać! Polecam wybrać się na zdjęcia – wbrew pozorom taka pogoda może być naszym sprzymierzeńcem. Gęsta mgła doda niepowtarzalnego klimatu, a padający deszcz podkreśli kolory szczególnie kolorowych liści. Pochmurne, ciężkie niebo może również wyglądać bardzo fotogenicznie, szczególnie w kontraście do jesiennych barw.

Fotografując jesienią bardzo często korzystam z filtrów fotograficznych. W tym okresie zawsze mam przy sobie filtr polaryzacyjny, który pozwala wzmocnić nasycenie barw, zwiększyć kontrast oraz podkreślić błękit nieba. Dodatkowo filtr polaryzacyjny pozwala zniwelować, bądź całkowicie wyeliminować, odbicia powstające na wodzie oraz wszelkich powierzchniach odbijających światło np. na liściach, kałużach, kamieniach, itd. Od kilku lat z powodzeniem stosuję filtry marki MARUMI. Seria SUPER DHG, w której zastosowano powłoki oleo i hydrofobowe, chroni obiektyw przed odciskami palców, kurzem, pyłem, a woda nagromadzona na powierzchni filtra nie tworzy plam, lecz łatwe do usunięcia, np. gruszką czy szmatką, krople. Dzięki wspomnianym powłokom filtry linii SUPER DHG nawet w najtrudniejszych warunkach zachowują swą wysoką, doskonałą jakość, gwarantując trwałą ochronę, a przy tym są niezwykle łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto dwunastopowłokowa konstrukcja filtrów znakomicie niweluje refleksy świetlne, gwarantując doskonałą transmisję światła oraz, co bardzo istotne, doskonale oddaje balans kolorów. Natomiast ultra cienka matowa ramka sprawia, że filtr nie wprowadza winietowania, dzięki czemu z powodzeniem stosuje go również w obiektywach ultra-szerokokątnych.

Filtr fotograficzny to bez wątpienia niezbędne wyposażenie każdego plecaka fotograficznego. Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią piękne otulone mgłą krajobrazy. To idealna okazja na wykorzystanie potencjału filtrów z serii SUPER DHG, w szczególności powłok oleo i hydrofobowych pozwalających na niezwykle łatwe zachowanie filtrów w nienagannej czystości. Wychodząc w plener warto również pamiętać, by odpowiednio się ubrać i zabezpieczyć swój sprzęt. Przyda się z pewnością ciepłe ubranie, dobra kurtka przeciwdeszczowa, czapka, rękawiczki, parasol oraz termos z ciepłą kawą lub herbatą.

Tekst i zdjęcia: Michał Ostrowski

Strona www: https://www.michalostrowski.com.pl/

Instagram: https://www.instagram.com/michalostrowski_fotografia/

Facebook: https://www.facebook.com/MichalOstrowskiFotografia

pixel