Czy filtr fotograficzny rzeczywiście może ochronić obiektyw?

Czy filtr fotograficzny rzeczywiście może ochronić obiektyw?

Rzadko kto kompletując swój pierwszy zestaw fotograficzny sięga po filtr fotograficzny. Niestety jest to podstawowy błąd! Potwierdzą to ci, którzy stracili szansę na wykonanie niezapomnianego, dobrze oświetlonego zdjęcia, jak i tacy, którzy przez nieuwagę stracili swój ulubiony obiektyw.

Wybór odpowiedniego filtra fotograficznego można porównać do zakupu obiektywu. Szukając filtra, który spełni nasze oczekiwania powinniśmy wziąć pod uwagę jakość jego wykonania oraz zastosowanie.  

 

 

Do czego służą filtry fotograficzne?

1. Chronią obiektyw

Te najzwyklejsze, całkowicie przezroczyste filtry służą do ochrony przedniej soczewki obiektywu. Ich zakup powinien być obowiązkowy przy każdorazowym wyborze nowego szkła. Budowa wysokojakościowego filtra chroni przed powstawaniem rys, odciskami, a nawet zbiciem szkła, którego cena kilkanaście razy przewyższa zakup dobrej jakości filtra.

Aby sprawdzić wytrzymałość Marumi Exus Lens Protect przeprowadziłem prosty test:

 

Próba celowego uszkodzenia filtra zakończyła się niepowodzeniem. Dziesięć utwardzonych powłok jonowych skutecznie ochroniło akcesorium. Przekonajmy się zatem, jak filtr poradził sobie z kroplami wody oraz odciskami palców:

Tu produkt również spełnił swoją funkcję. Nie pojawiły się na nim żadne dodatkowe odciski ani smugi. Antystatyczna powłoka filtra zapobiegła tworzeniu się trudno zmywalnych plam, a uszlachetnione hydrofobowymi powłokami szkło udało się bezproblemowo wyczyścić.

2. Pomagają uzyskać poprawną ekspozycję

Fotografowanie w plenerze bywa nieprzewidywalne. Słoneczne dni skutecznie utrudniają pracą wielu amatorom, jak i profesjonalistom. Jak uniknąć przepalonych zdjęć? Z pomocą przychodzą filtry szare o różnym stopniu zaciemnienia zdjęcia. Filtry takie występują albo ze stałym zaciemnieniem albo z możliwością zmiany wartości przyciemnienia. W przypadku zmiennych filtrów, montowanych bezpośrednio na obiektywie stopień zaciemnienia zdjęcia reguluje się delikatnie kręcąc wybranym akcesorium. Często zamiast kupować droższy aparat o wyższym czasie otwarcia migawki – warto rozejrzeć się za odpowiednim filtrem, który skutecznie rozwiąże problem przepalonych zdjęć.

Takie filtry świetnie się sprawdzą również przy fotografowania krajobrazów i „rozmywania” ruchu wody, bądź chmur.

3. Uwydatniają kolory i zapobiegają odbiciom

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu bardziej nasyconych barw sięgnij po filtr fotograficzny Marumi Circular PL z serii Super DHG. Tego typu filtr pogłębi błękit nieba oraz nada kontrast fotografowanym obiektom. Wraz z Marumi UV L390 tzw. filtrem polaryzacyjnym stworzą parę idealną, która uchroni przed niechcianymi refleksami na wodzie, szkle i niebie, jak i na płaszczyznach niemetalicznych.

Porównanie cieńszego filtra Marumi z tańszym filtrem

Na rynku można zakupić również filtry z określonym efektem kolorystycznym, np. infrared lub z dodatkowymi flarami czy blikami. Te mniej popularne rozwiązania sprzyjają eksperymentom fotograficznym.

Warto wiedzieć…

Wiele wysokojakościowych, dobrze wykonanych filtrów łączy w sobie kilka funkcji. Filtr szary pomoże nie tylko uzyskać poprawnie naświetlone zdjęcie, ale również ochroni nasz obiektyw przed kurzem czy wodą.

Co zrobić, kiedy zależy nam na połączeniu mniej popularnych funkcji filtrów? W przypadku filtrów okrągłych wystarczy nakręcić jeden na drugi. Dzięki temu możemy cieszyć się mniej standardowymi rozwiązaniami, np. parując filtr UV z kolorowym filtrem.

Fotografuj odpowiedzialnie i nie ryzykuj! Zaopatrz się w jeden lub kilka wybranych filtrów fotograficznych i wykonuj perfekcyjnie oświetlone, nieprzepalone zdjęcia. Dbaj o swój sprzęt, a w szczególności drogie obiektywy, które skutecznie zabezpieczysz kupując filtr ochronny.

Polecane

pixel